- Magyar Nemzeti Levéltár Csongrád-Csanád Vármegyei Levéltára Csongrádi Levéltár
- Csongrádi Művésztelep
- Csemegi Károly Könyvtár és Tari László Múzeum
- Művelődési Központ és Városi Galéria
Az 1950-ben létrehozott magyar állami levéltári hálózat Csongrád Megyei Közlevéltárának lett része az addig a város mindenkori közházában elhelyezett, iratanyagát több alkalommal megcsonkított Csongrád városi levéltár is. A levéltári gyűjteményt a Károlyi grófok gabonaraktárának emeletére helyezték át. A kutatás lehetőségét hetente egy alkalommal a Szentesi Levéltár munkatársai biztosították. A ’70-es évek végén a megyei levéltár igazgatója és a Kulturális Minisztérium Levéltári Igazgatósága jelezte a levéltár által használt helyiségek alkalmatlanságát. A város ezt követően tűzte napirendre a gyűjtemény megfelelő épületbe történő elhelyezését. A költözést követően 1981-től a heti egy napos ügyfél- és kutatószolgálat helyett folyamatos nyitvatartásra nyílt lehetőség. Az új épületben már faállványok helyett dexion állványokra kerültek a költözés előtt dobozokba helyezett dokumentumok. Tíz év múlva a levéltár raktárai megteltek. A raktározási gondokra több megoldási javaslat is született míg végül 1999-ben a Csongrád Megyei Közgyűlés döntést hozott egy új levéltár építéséről, így a hányatott sorsú levéltár méltóbb helyre kerülhetett. Az intézmény jelenlegi helyén 2001 áprilisától működik.
A levéltár illetékességi körébe tartozik Csongrád város, Felgyő, Csanytelek és Tömörkény községek. A város és a három község közigazgatási területén keletkezett levéltári anyag mellett értékes magániratokat és gyűjteményeket is őriz az intézmény. A gyűjtemények közül említést érdemel a fényképgyűjtemény, melynek kutatását darabszintű leírás segíti. A plakát-, pecsét- és pénzgyűjteményben történő kutatást adatbázis segíti.
A tudományos kutatók és az amatőr helytörténészek számára az Oppidum Csongrád című helytörténeti periodika több mint harminc éve biztosít publikálási lehetőséget, melynek anyagi hátterét két levéltáros által létrehozott Oppidum Csongrád Alapítvány teremtette meg.
A levéltár szerteágazó közművelődési tevékenysége alkalmat teremt az intézmény népszerűsítésére, a város történeti és kulturális örökségének megismertetésére.
A levéltárnak köszönhetően domborművű emléktábla őrzi dr. Katona Imre néprajzkutató és Dudás Lajos helytörténész emlékét, a Belsővárosban pedig emlékjel áll a rég elfeledett csongrádi mesemondó Palásti Annuska emlékére.
A kutatóterem hétfőtől csütörtökig 8.00-15.00 óráig, pénteken 8.00-12.00 óráig áll a kutatók rendelkezésére. Az őrzött levéltári anyagon túl, a Csongrádi Levéltár és a Magyar Nemzeti Levéltár adatbázisai is kutathatóak. A családtörténet-kutatók munkáját a kutatás módszertanát és a feltárt adatok rendszerezését bemutató kiadványok segítik, a családfa készítéséhez online adatbázisok állnak rendelkezésre. A szakkönyvtár helyben olvasható, az Arcanum Digitális Tudománytár adatbázisa szabadon használható.
Elérhetőségeink:
6640 Csongrád, Gyöngyvirág u. 7/A.
Telefonszámok: (63) 570-005; 70-653-3716
E-mail: csongrad.cscsvlnl.gov.hu
Azóta az Alkotóházban több száz hazai és külföldi művész alkotott, pihent. 1992 óta a három épületből álló együttes, kizárólag a városi önkormányzat tulajdona, az gondoskodik a fenntartásáról, működtetéséről. A művészek között vannak rendszeresen visszatérők, akik egyénileg, illetve csoportosan folytatják itt alkotó munkájukat, de évente új vendégek is jönnek. Az Alkotóház a városközponttól északnyugatra, attól mintegy 3,5 km-re található. Különösen ajánlható a szobrászműterem, amely minden – a bronzhoz, bronzöntéshez szükséges – eszközzel rendelkezik. Az Alkotóház egyéb adatai: hét kétágyas lakószoba társalgóval és egy konyhával, egy appartement: külön épületben hálószoba, társalgó, fürdőszoba, iroda. Nagyobb csoport érkezése esetén 8 pótágy elhelyezhető. A műteremház és a lakóépület központi fűtéssel ellátott. A konyhán, a vendég által beszerzett nyersanyagokból, saját ételkészítésre van lehetőség. Ez esetben a takarítást csakúgy, mint a lakószoba esetén, a vendégek végzik. A 10 főt meghaladó csoport vezetője, szervezője jelentős kedvezményben részesül. A Csongrádi Alkotóház működési körülményeinek javításához szívesen fogad szponzori támogatásokat, felajánlásokat is.